Fuar Standı

Fuarlar dünyadaki ülkelerin arasındaki ticari duvarların kaldırılıp ulaşılabilir olmaktır. Fuarlar serbest ticaretin dünyamıza kazandırıldığı en önemli pazarlama tanıtım aracıdır.

Fuar kelimesi latince “Feria”‘dan gelmektedir. Anlamı: Klise yada manastır yakınlarında kurulan festivaldir.

Tarihte ilk fuar Fransa, Pariste kurulan Foire de Saint Denis’tir. 629 yılında kurulmuştur.

18 ve 19. yıllarından itibaren sanayi devriminden sonra fuarların ana amacı ürün satmak değil çeşitli ürünlerin numunerinin tanıtıldı. Fuarcılıktaki ilk devrim olarak nitelendirilmektedir.

Fransa’dan sonra 20.yüz yılda Almanya Düsseldorf fuarcılığın merkezi olmuştur ve fuar kenti kavramı türemiştir.

Dünyada fuar kentleri : Düsseldorf, Köln, Hannover, Münih, Paris, Lyon, Londra, Zürih, Milano, Stockholm, İstanbul

Fuarcılığın temeli olarak Fransa kabul görse de dünyadaki modern fuarcılık İngiltere’de 1851 yılında bugünkü bildiğimiz fuar mantığı ile Londra’da Hyde Park’da gerçekleşmiştir.


Türkiye'de Fuarcılık

Türkiye’de bilinen ilk uluslararası fuarcılık girişimi 1863 yılında Serg-i Osman’dır. Ülkemizde üretilen toprak ürünleri ile Avrupa’ya ait sanayi devrimi ürünler sergi olarak uluslararası görücülere çıkmıştır.

1920 sanayi devrimi sonrasında küçük çaplı panayırlar, 1940 yılından itibaren panayırların yerini büyük ölçekli fuarlar yerini almıştır.

İzmir Enternasyonal Fuarı

Türkiye İktisat Kongresi ile birlikte kurulan sergi bugünki İzmir Enternasyonal Fuar’ının temelini oluşturmaktadır. Kongre ile aynı anda düzenlenen sergi Atatürk’ün beğenisini kazanmış, her sene düzenleyin talimatı ile gelişim göstermiş, “9 Eylül Yerli Malı Sergisi” açılmıştır. Daha sonrasında İzmir Ticaret Odası fuarlar düzenlemiş, Türkiye’deki iş adamları Almanya, Fransa, İtalya’daki fuarları incelemeye gitmiş, Türkiye’deki fuarcılık gelişim göstermiştir.
İzmir Enternasyonal Fuarı uluslarası kimliğe kavuşmuş (1936), 1946 yılında tam 10 yıl sonrasında UFI ( Fuar Endüstrisi Küresel Birliği )’ne üye olunmuştur. Bundan sonra her yıl İzmir’de 1 ay açık kalacak fuarlar düzenlenerek yerel ve uluslararası ziyaretçilere ev sahipliği yapan fuar Türkiye’nin modern fuarcılık gelişimine başlangıcını İzmir’den yapmıştır.

ARS Fuar Tasarımı

Günümüz modern fuarcılık sektöründe öncü girişimleri ile tanınan ARS, fuar tasarımı, fuar stand tasarımı, fuar organizasyonu, mobil fuar standı, mobil tır, mobil sahne gibi her markaya özgü konsepti ile Türkiye geneli yerel ve uluslararası markalara hizmet vermektedir. Kaynak : http://www.izto.org.tr